تعمیر یخساز

تعمیر یخساز، می توان گفت بیشترین میزان درخواست را در میان ایرادها و مشکلات شایع در استفاده از یخچال دارد. یخساز قابلیتی تقریبا جدید است که در اغلب مدل های جدید یخچال، گنجانده می شود. در اغلب برندها یخساز مکانیزم عملکرد مشابهی دارد ولی با این وجود تعمیرکار برای تعمیر یخساز یخچال باید، دوره های لازم را سپری کرده و به قطعات مختلف یخچال های برندهای گوناگون اشراف کامل داشته باشد و دانش خود را پیوسته به روز رسانی کند و از مدل های جدید و آپشن های افزوده شده، شناخت کافی داشته باشد.

تکنسین مربوطه نه تنها باید دانش خود را درباره انواع برندهای یخساز و مدل های جدید آن ارتقا دهد؛ بلکه باید به بازار قطعات یدکی یخساز نیز اشراف کامل داشته باشد که شامل این موارد می شود: موجودی قطعات هر برند، اصالت کالا، قیمت قطعات، صرفه اقتصادی تعویض یا تعمیر آن و مواردی از این قبیل.

در این صورت می تواند روند تعمیر را به صورت کاملا حرفه ای به انجام برساند و مشکل را بر طرف نماید. متخصصین ما در این مرکز تعمیرات لوازم خانگی با داشتن تجربه بالا و رصد پیوسته بازار، ایرادهای انواع یخچال ها را از جمله یخساز آن ها را به خوبی بر طرف می کنند و دستگاه را به روال طبیعی خود باز می گردانند.

مکانیزم یخساز در انواع یخچال به این صورت می باشد که محفظه تولید یخ با شلنگ به مجرای آب متصل می شود و با فشردن اهرم یخساز یا دیسپنسر، به کمک تنظیمات مربوطه و قابلیت های یخچال، یخ به شکل پودری یا قالبی درون لیوانی که در جای مخصوص قرار داده شده است، می ریزد. پروسه ای که یخساز یخچال برای تولید یخ طی می کند به این صورت می باشد: با توجه به مدلی که یخساز دارد، آب با لوله یا شلنگ باریکی از پشت یخچال از مجرای آب به شیر ورودی آب یخچال متصل می شود.

بعد از این که دمای بخش مورد نظر برای تولید یخ، فراهم می گردد. سپس جریان آب وارد لوله های مخصوص داخل یخچال شده و وارد سینی یخ یا قالب یخ می گردد. یخ های تولید شده، از درون سینی یا قالب، درون محفظه مخصوص ریخته می شوند تا عملیات تولید یخ ادامه بیابد. زمانی که یخچال تشخیص دهد، مخزن یخساز به طور کامل پر شده است، عملیات تولید یخ را متوقف می نماید. یخ ها در هر مرحله با فشردن اهرم دیسپنسر از مخزن خارج می شوند و با یخ های جدید جایگزین می گردند.

در برخی موارد مشکل یخساز با یک ریست کردن یا راه اندازی مجدد به سادگی حل می شود و نیازی به تماس با مرکز تعمیر لوازم خانگی نمی باشد. برای ریست کردن یخساز، زمانی که یخچال روشن است، یخساز را فعال کرده. در اغلب یخساز ها به این صورت می باشد که زیر دکمه Power یخچال، دکمه ای به نام Test وجود دارد که با فشردن آن به مدت سه ثانیه یخساز ریست می شود. در برخی موارد چنین دکمه ای وجود ندارد و به جای آن یک ورودی به شکل حفره یا سوراخی با قطر بسیار باریک، زیر دکمه پاور یخساز وجود دارد که با فشردن یک مفتول نازک، به مدت سه ثانیه، یخساز ریست می شود.

اگر مشکل یخساز با این کار حل نشود، یخساز نیاز به تعمیر دارد و بهتر است در اسرع وقت، با یک مرکز تعمیر معتبر و با سابقه تماس گرفته شود.علائمی که نشان می دهد، یخساز دچار مشکل شده است، فارغ از هر برندی که دارد، به دو صورت کلی می باشد. یخساز کار نمی کند و از کار افتاده است و یخی تولید نمی کند. یا آنکه یخ به هر دلیلی نمی تواند از یخچال ساید خارج گردد. یعنی یخ وجود دارد ولی از مجرای مورد نظر خارج نمی شود. در هر دوی این موارد نیاز به تعمیر ضروری می باشد.

کار نکردن یخساز و از کار افتادن آن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. حتی می تواند این دلایل بسیار پیش پا افتاده باشند. پیش از هر چیز باید روشن بودن یخساز چک شود. سپس مجرای آب یخساز باید چک شود که آیا آب از جریان اصلی وارد یخچال می شود اگر انسدادی در مسیر وجود دارد رفع شده و اگر این مسیر، نیاز به تعمیر دارد، انجام گیرد.

در این قسمت صحت و عملکرد شلنگ و لوله انتقال آب باید بررسی گردد. در برخی موارد به دلیل سرمای زیاد و حرارت بسیار پایین، لوله انتقال آب به یخچال یخ زده است.

در چنین مواردی با تنظیم کردن دمای یخچال می توان پس از یخ زدایی از شلنگ و مسیر، مجرا را باز کرد و انسداد را بر طرف کرد که بهتر است این تعمیر توسط کارشناس متخصص انجام گیرد. در برخی موارد فیلتر آب نیاز به تعویض دارد تا یخساز به کار افتد. فیلتر های آب عمر محدودی دارند و پس از یک دوره مشخص باید تعویض گردند و اگر عوض نشوند، عملکرد یخساز را مختل می کنند و نیاز به تعمیر پیدا می کند.

بسیاری از این موارد در صورت استفاده از خدمات سرویس لوازم خانگی و یخچال به سادگی بر طرف می شود و به این مرحله نمی رسد و نیاز به تعمیر پیدا نمی کند. در زمان سرویس دوره ای یخچال، تمام این مجراها، فشار آب ورودی به یخساز، کیفیت یخ خروجی، دما، فیلتر آب به خوبی چک می گردد و در صورتی هر گونه نقص یا کاستی تعمیر گشته و عیب یابی می شود.

یخساز از قطعاتی تشکیل شده است که خرابی هر کدام از این قطعات منجر به از کار افتادن کل مجموعه می گردد و تعمیر را الزامی می گرداند. یکی از قطعات یخساز موتوری است که با داشتن پره ها یا تیغه هایی و چرخاندن آن ها، یخ ها را به داخل محفظه یخساز می ریزد. این موتور ممکن است دچار نقص شود و نیاز به تعمیر پیدا کند.

یخساز دارای یک ترموستات نیز می باشد که به این صورت عمل می کند که به محض آن که دمای یخساز تا منفی 9 درجه پایین می آید، موتور چرخیدن را آغاز می نماید. مدول یخساز قطعه دیگری است که در صورت خرابی باید با مرکز تعمیر لوازم خانگی تماس بر قرار گردد. اگر ترموستات که وظیفه تنظیم دمای یخساز را دارد، خراب گردد، نیاز به تعمیر پیدا می کند.

یکی دیگر از عوامل خرابی این دستگاه، وجود نقص فنی در سیستم درب یخچال می باشد. عملکرد آبسرد کن و یخساز در زمانی که درب یخچال باز باشد، متوقف می شود و اگر سیستم دچار نقص شده باشد و این پیام را ایجاد کند که درب یخچال باز است، حتی اگر درب یخچال بسته باشد، عملکرد این دستگاه متوقف می شود و یخ تولید نمی کند. سیستم درب یخچال به سوئیچ یا قفل درب بستگی دارد. اگر این قطعات ایرادی داشته باشند، باید تعمیر گردند تا روال ساخت یخ و دریافت آن به درستی عمل نماید.

خرابی برد دیسپنسر، وجود عیب در خروجی یخ، برفک زدن مجرای خروجی یخ، چسبیدن قطعات یخ به یکدیگر، سر ریز شدن یخساز یخچال و … همگی از مواردی هستند که مانع عملکرد این دستگاه می شوند و هر کدام باید توسط تعمیرکار و تکنسین کاربلد، تعمیر گردند.
تعمیرکاران این مرکز اولویت را بر پایین آوردن هزینه های تعمیر می گذارند و تعمیر این قطعات، در این مرکز، به صورت مقرون به صرفه و بر اساس تعرفه های مشخصی صورت می گیرد.